×

×

השתלת שיער לגברים

בגוף האדם יש כחמישה מיליון זקיקי שיער, בין 100,000 ל- 150,000 מתוכם נמצאים על הראש. באזורי הראש, העוברים התקרחות אנדרוגנית, אין עוד זקיקים נורמאליים המסוגלים להצמיח שיער בריא. עם זאת, בהתקרחות אנדרוגנית, תמיד יישארו קווצות שיער באזורים עורפיים ובאזורי הרקות.

זקיקי השיער הללו, עומדים כמו “חומה בצורה” כנגד הגורמים המובילים לאובדן שיער שכן הם אינם בעלי קולטנים לטסטוסטרון. ועכשיו נשאלת השאלה כיצד ניתן להשלים את המפרצים או הקרחות שנותרו באזורי הראש השונים? התשובה לכך היא באמצעות השתלת שיער המהווה הזדמנות ייחודית ויעילה המסוגלת לסייע לגברים לשחזר שיער בריא ושופע.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים, תרופות ושיטות טיפול חדשניות בהם השתלת שיער, שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.

 


התקרחות גברית

התקרחות גברית היא הסוג הנפוץ ביותר לאובדן שיער אצל הגברים, לרוב יש לה דפוס טיפוסי של קו שיער דליל ונסוג בפדחת הנגרם כתוצאה מהורמונים ופרֵדִיסְפּוֹזִיצְיָה (נטייה מוקדמת) תורשתית. השיער צומח בשיעור ממוצע של כ- 2.5 ס”מ כל חודשיים ולכל שערה לוקח לצמוח בין שנתיים לשש שנים, לאחריהן היא נושרת. בכל רגע נתון כ- 85% מכלל השיער נמצא בשלב צמיחה וכ- 15% נמצא בשלב רדום.

כל שערה “נחה” בתוך חלל בעור הנקרא זקיק וההתקרחות מופיעה כאשר הזקיק מתכווץ במשך הזמן, ומייצר שיער קצר יותר ודק יותר, ולבסוף התוצאה הסופית תהיה זקיק מאוד קטן ובלי שערה בתוכו. באופן נורמאלי, השיער צריך לצמוח מחדש, אולם אצל גברים קרחים, הזקיק אינו מצליח להצמיח שערות יותר, והסיבה המדויקת לכך עדיין עלומה אולם היא כנראה קשורה בגנים ובהורמוני המין הגברי. למרות שהזקיקים קטנים, הם נותרים חיים, ולכן קיימת אפשרות לצמיחת שיער מחודשת.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים, תרופות ושיטות טיפול חדשניות בהם השתלת שיער, שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.


הדפוס לנשירת שיער אצל גברים

דפוס ההתקרחות הגברית דומה לאות האנגלית “M”, קו השיער הקדמי נסוג אחורנית ויוצר את המראה המדובר. השיער שבכל זאת נשאר לרוב יהיה דליל וקצר יותר. שיער הפדחת מתחיל גם הוא להיות דק יותר ולהיעלם ולבסוף בחלקו העליון הוא מתחבר עם קו השיער אשר אינו מאוכלס יותר ומשאיר צורה של שיער אשר דומה לפרסת הסוס בצידי הראש. קיים גם אובדן שיער שמתרחש בשונה מהדפוס שתואר לעיל הבא לידי ביטוי בקרחות בצורת טלאים, אובדן שיער בתפזורת וכדומה.


בדיקות וסימנים להתקרחות

ההתקרחות הגברית הקלאסית מאובחנת כשהיא מבוססת בדרך כלל על מראה ועל אופי נשירת השיער. נשירת שיער אצל גברים שמתרחשת באופן שאינו טיפוסי, אפשר לשייך לבעיות רפואיות. לעיתים הרופא המטפל יפנה לנטילת ביופסיה של עור הקרקפת ולעיתים תאלצו לעבור בדיקות אחרות כדי לאבחן הפרעות שונות הגורמות לנשירת השיער. אבחון מקצועי יכול לאתר בין השאר חומרים בעיתיים כמו אַרְסֶנִיק, זַרְנִיךְ (תרכובת רעילה המשמשת להדברת מזיקים) או עופרת שגורמים לנשירת שיער.


עקרון ההשתלה בגברים

השתלת שיער לגברים מבוססת על הוצאת קבוצות שיער קטנות מאזורים בהם השיער ממשיך לצמוח והשתלתם באזורים בהם יש קרחת מתקדמת. הוצאת קבוצות השיער עלולה לגרום לצלקות קלות במקומות מהם הוסרו קצוות השיער וקיים גם סיכון לא גבוה לדלקת בעור. התהליך מצריך מספר מפגשים, מחירו לא נמוך אולם התוצאות שמשיגים בעזרת ההשתלה הן מצוינות וקבועות.


השתלת שיער לגברים הלכה למעשה

השתלת שיער לגברים מתבצעת במרפאה כאשר בהליך זה כאמור מועברים הזקיקים מאותם אזורים על הראש, העשירים בזקיקי שיער (העורף וצידי הראש) אל האזורים החשופים. בתחילה, הרופא המנתח מכין את האזור ממנו נלקחים הזקיקים. ההכנה מצריכה תספורת קצוצה והרדמה מקומית.

לאחר שהאזור התורם מורדם, מוציא המנתח מהאזור התורם (לרוב עורף) ומתוך השומן התת עורי בעזרת סכין מנתחים שטחי עור אליפטיים. חיתוך הרצועה מהעורף, מהווה את הבסיס להליך ובהשתלות גדולות הוא למעשה הדרך היחידה לקבלת חומר להשתלה. הזקיקים שמהם נלקחים השתלים הם תמיד בריאים ושומרים על מאפייניהם האנטומיים והפיזיולוגיים כמעט לכל אורך החיים. את השתלים “מחברים” בעזרת תפרים נמסים.


הכנת שתלי הזקיקים והליך ההשתלה

הכנת שתלי הזקיקים מתבצעת באמצעות סטריאו-מיקרוסקופ. השתלים הם קבוצות שיער עם זקיקים שיכולות להכיל שערה אחת, שתיים, שלוש או ארבע. לעתים רחוקות ניתן אף למצוא זקיקים המכילים חמש שערות. מרצועות העור המיועדות להשתלה, יוצרים פיסות עור קטנות אף יותר. ישנם כ- 100 זקיקים על כל סנטימטר רבוע של הקרקפת (הווה אומר בין 100 למקסימום 500 שערות!).

לאחר סיום תהליך קבלת הזקיקים, יוצרים פתחים זעירים בעור באמצעות מנקבים מיקרוסקופיים. בעזרת הגרסה המשופרת של המנקבים המיקרוסקופיים, ניתן להשתיל יותר מ - 60 זקיקים בסמ”ר אחד, מה שיביא לצמיחה של 80 עד 100 שערות. צפיפות שיער שכזו בהשתלת שיער נחשבת לצפיפות האידיאלית. לסיום הליך השתלת השיער, המנתח משתמש במצבטים ייחודיים על מנת להחדיר את השתל אל תוך הפתחים הזעירים.


סיבוכים בהשתלת שיער לגברים

בדומה לכל הליך רפואי גם השתלת שיער לגברים טומנת בחובה מספר סיבוכים, סיכונים, טעויות ותופעות לוואי כאשר הנפוצה שבהם היא חוסר אחידות בצמיחה, טעות שעלולה להתרחש כאשר מניחים את השתלים בסמוך לאזור דל שיער. חשוב שתדעו כי ניתן לתקן את המצב בעזרת השתלה נוספת.

השתלת שיער עלולה לגרום גם לשטפי דם, צלקות רחבות, נפיחות באזור המצח והעפעפיים, חוסר תחושה באזור ההשתלה (חולף תוך מספר שבועות או חודשים), זיהום ואף לדחיית השתלים כך שההליך עשוי להיכשל לחלוטין (לא נפוץ).

במקרים של דחיית השתלים יש לעבור ניתוח חוזר. כדי למנוע עוגמת נפש מומלץ לבחור היטב את המנתח, לבחירה נכונה השפעה קריטית על הצלחת ההליך.