×

×

טריקולוג

כ – 75% מכלל הגברים מעל גיל 60 וכ- 50% מכלל הגברים באוכלוסיה סובלים ברמה כזו או אחרת מהתקרחות. התופעה משפיעה פחות על נשים ולמרות זאת המימדים שלה גדולים אף הם. כ – 50% מהנשים שעברו גיל 40 סובלות מנשירת שיער וכ- 25% מכלל הנשים באוכלוסיה יסבלו מנשירה ברמה מסוימת במהלך השנים.

כאשר אחת מהתופעות (התקרחות או נשירה ודילול שיער) מתרחשת, עולה השאלה אם מי צריך להתייעץ? התשובה המהירה לשאלה היא עם מומחה למחלות עור (ומין) ובשמו הרפואי דרמטולוג. רוב הסובלים מהתקרחות או נשירה פונים בשלבים הראשונים לכיוונים פחות יעילים כגון מספרות שמחזיקות תכשירים שהשפעתם על התופעה היא מינורית אם בכלל.

ההמלצה באופן גורף היא לפנות לרופאי עור. הפנייה לייעוץ רפואי הולכת להפתיע אתכם. הטיפול הרפואי ברוב המקרים הוא פשוט ויעיל ולכן חבל לבזבז זמן יקר שעלול לפגוע בכם שכן הזנחת התופעה או שיהוי בקבלת טיפול מקצועי עלול לפגוע משמעותית בסיכויי ההצלחה של טיפול מאוחר.

חלק מענף הדרמטולוגיה שמוקדש למחקר בנושאים אלופציה ובעיות עור בכלי דם קפילאריים נקרא טריקולוגיה, ולמרות שכל דרמטולוג כשיר ומוסמך לאבחן ולטפל בכל סוג של אלופציה או בעיות בשיער, מומלץ שתתייעצו עם דרמטולוגים שעוסקים בטריקולוגיה (דרמטולוג שהוא טריקולוג). למומחה בבעיות בשיער קוראים טריקולוג, אולם בישראל טריקולוג (מומחה לנשירת שיער) הוא לאו דווקא רופא.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים, תרופות ושיטות טיפול חדשניות בהם השתלת שיער, שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים, תרופות ושיטות טיפול חדשניות בהם השתלת שיער, שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.


מהי טריקולוגיה?

טריקולוגיה היא מדע שחוקר את המבנה, הפעולה והמחלות של השיער והקרקפת וכן הוא כולל אבחון וטיפול באלופציה ובבעיות שיער שונות. פירוש המילה טריקולוגיה מיוונית הוא תורת השיער, טריקו-שיער, לוגיה-תורה. נשירת שיער והתקרחות הן תופעות שמניעות מהר אנשים נבונים להיוועץ בזמן עם דרמטולוג שכן לנשירה והתקרחות יש השפעה שלילית על איכות החיים של אותם האנשים. לאבחון הבעיה ממנה אתם סובלים ולהתאמת הפתרון המתאים שנתפר בהתאם לפרמטרים האישיים שלכם יש השפעה קריטית על סיכויי ההצלחה.

בעוד שהדרמטולוג מתמחה בכל הפתולוגיות ששייכות לעור, הטריקולוג מרוכז בנושאים הקשורים לקרקפת ולזקיקי השיער ובנוסף הוא מטפל בבעיות כמו קשקשים ושומן בשיער ועד לאלופציה והתקרחות. מבחינת תארים, הטריקולוג הוא כאמור אינו רופא, הווה אומר שהוא אינו רשאי לנפק מרשמים לתרופות אולם הוא כן עבר הכשרה של מספר שנים בנושא השיער והקרקפת והתמחותו היא במחקר, טכניקות אבחון, היגיינה, מניעה, תיקון וטיפול ייחודי.

כאן המקום לציין כי קיימת גם טריקולוגיה משפטית המצריכה הכשרה מיוחדת. טריקולוגיה משפטית מאפשרת לקבל עשרות נתונים על אורך החיים של האדם וזאת על ידי דגימות שיער ובדיקות אחרות בקרקפת. טריקולוגיה משפטית אינה עוסקת כמובן במניעה וטיפול.


הפגישה עם הטריקולוג ובדיקות נפוצות

במהלך הפגישה עם הטריקולוג, תשאלו מספר שאלות על ההיסטוריה הרפואית שלכם וזאת בניסיון לאתר את הסיבות האפשריות שבגינן השיער נושר. הפגישה תכלול בנוסף גם בדיקה וניתוח מצב השיער.

בבדיקה שנקראת טריקוגרם (ראה פירוט בהמשך) נוטלים דגימת שיער שנבדקת מתחת למיקרוסקופ וסוקרים את השלבים השונים של התפתחות השערה. קיימות בדיקות מעבדה שונות נוספות אותן מבצע טריקולוג שיעזרו לאבחן את מחולל המחלה שגורמת לנשירת השיער או להתקרחות.

הטריקולוג גם מבצע בדיקת טריקוגרפיה שמודדת את היחס בין צמיחת השיער ביחס לנשירה שלו, הבדיקה הזו קובעת האם הנשירה חריגה. ישנן טכניקות נוספות כגון קפילרוסקופיה Capillaroscopy או דנסיטומטריה Densitometría שמאבחנות את מצב השערה, עובי השערה והסטטוס של זקיקי השיער.

לאחר ביצוע סדרת בדיקות, הטריקולוג יקבע האם נשירת השיער היא כתוצאה מבעיות רגילות (קשקשים, גיל וכד׳) או שאתם סובלים ממחלה (סבוריאה, פסוראזיס וכד׳) שגורמת לנשירה ולהתקרחות. רק לאחר שהטריקולוג יאתר את הגורמים לנשירה הוא יוכל להתאים תוכנית טיפול ספציפית למטופל.


טריקוגרמה

באמצעות בדיקת טריקוגרם ניתן לאבחן בצורה המדויקת ביותר את הסיבות לנשירה ולשלול תאוריות שגויות של מטפלים אחרים וכמובן לקבוע מהי הדרך הטובה ביותר לטיפול בכל מקרה לגופו. בדיקת הטריקוגרם מבוססת על מריטת שערות מהאזור הנגוע, ואבחון הקרקפת והשערה באמצעות מיקרוסקופ אופטי.

בצורה כזאת אפשר להתבונן בשלבים השונים של צמיחת השערה ולגלות סיבות אפשריות שבגינן נובעת הנשירה. מבוצעת דגימת שורש וגוף השערה הן מבחינת המבנה והצורה של השיערה והן מבחינת הסטטוס שלה כדלהלן: מנוחה (Telogen), צמיחה (Anagen), נשירה (Catagen), דִּיסְפְּלַזְיָה (התפתחות לא תקינה של עור) או דִּיסְטְרוֹפְיָה (התפתחות לקויה). התוצאות יראו את היחס צמיחה-מנוחה, הצבע והצורה של השורש, היקף פקעת השורש וגוף השערה, דרגת הזווית וקוטר גוף השערה.

בדיקת הטריקוגרם מתאימה לכל גיל והיא משמשת ככלי עזר לאבחון של כל סוג ומקרה של אלופציה קיימת. באמצעות הבדיקה ניתן לאבחן מחלות שונות כמו שְׁחִין, דִּיסְפְּלַזְיָה, זקיקים חלשים מבחינה תזונתית או תורשתית, הפרעות בקרטיזציה, הפרשות בשלב המנוחה או הצמיחה של השערה, אלופציה אנדרוגנית (Andregonic alopecia) והפרעות בפיגמנטציה של התפתחות הזקיק.

חשוב לציין כי כמו בכל בדיקה כמו גם בבדיקת טריקוגרם שיש חשיבות רבה למי שעורך את הבדיקה. בדיקת טריקולוג מקצועי תאתר את המקור לנשירה ותאפשר בחירת טיפול מתאים, בדיקה לא מקצועית ופענוח לקוי יגרום לעוגמת נפש ולאבדן זקיקים חיוניים שיגבירו את הנשירה ואת הופעת הקרחות.