×

×

סבוריאה

דלקת עור חלבית המכונה בשם סבוריאה או סבוריאה דרמטיטיס היא מצב דלקתי בשכבות העליות של העור (עילית העור), הגורמת לקשקשים בקרקפת, באזור הפנים ולעיתים אף באזורים נוספים. סבוריאה מתגלה לעיתים כתופעה משפחתית כאשר מזג אוויר קר גורם לרוב להחרפת הדלקת.


תסמינים של סבוריאה

סבוריאה מתחילה בדרך כלל בהדרגה והיא גורמת להופעת קשקשים יבשים או שומניים באזור הקרקפת, לעיתים הסבוריאה מלווה בעקצוץ אולם היא אינה גורמת במרבית המקרים לנשירת שיער.

במקרים חמורים של סבוריאה מופיעים פצעונים קשקשיים בצבע צהוב עד אדום לאורך קו השיער, מאחורי האוזניים, תעלת האוזן, על הגבות, על גשר האף, מסביב לאף ועל החזה. אצל תינוקת עד חודש, סבוריאה יכולה ליצור פריחה עם קליפה עבה צהובה על הקרקפת ולעיתים גם קשקשים צהובים מאחורי האוזניים ופצעונים אדומים על הפנים. לעיתים קרובות נלוות לפריחה על הקרקפת פריחה טורדנית באזור החיתול. ילדים גדולים יותר יכולים לפתח פריחה קשקשית עבה ועיקשת עם פתית עור גדולים.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים ושיטות טיפול חדשניות שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים ושיטות טיפול חדשניות שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.


טיפול בסבוריאה

מבוגרים - הטיפול בקרקפת אצל מבוגרים הוא באמצעות חפיפון שמכיל אבץ פיריתיון, סלניום גופרי, חומצה סליצילית וגופרית או זפת. בדרך כלל נהוג לחפוף את הראש עם החומר אחת ליומיים, עד שהחומר משתלט על הקשקשים, ולאחר מכן פעמיים בשבוע. לפעמים יש להמשיך ולהתמיד עם הטיפול לאורך חודשים רבים. אם דלקת העור חוזרת לאחר הפסקת הטיפול, אפשר להתחיל בו שוב.

תחליבים המכילים קורטיקוסטרואידים משמשים לטיפול גם באזור הראש וגם באזורים אחרים. לטיפול בפנים מותר להשתמש רק בתחליב קורטיקוסטרואידי חלש כגון הידרוקורטיזון בריכוז של 1%. גם השימוש הזה צריך להתבצע בזהירות, כיוון ששימוש ממושך יכול לגרום לכך שהעור המטופל יהיה דק יותר ויוליך לבעיות אחרות. אם הטיפול הקורטיקוסטרואידי אינו מפחית את הפריחה, הרופאים ימליצו בדרך כלל על שימוש בקרם קטוקונאזול.

ילדים צעירים – הטיפול בילדים הלוקים בפריחה עבה וקשקשית בקרקפת מתרכז בשימוש בתערובת של חומצה סליצילית ושמן מינרלי שנמרחת בשפשוף עדין במברשת שיניים בעלת זיפים רכים לפני השינה. כן יש לחפוף את הקרקפת מידי יום וזאת עד להיעלמות הקליפה העבה.

תינוקות – הטיפול בתינוקות מצריך רחיצת הקרקפת בעזרת שמפו עדין במיוחד כאשר יש לשפשף במקביל את הקרקפת עם קרם המכיל הידרוקורטיזון.