×

×

פרופסיה

כאשר התגלה שהסיבה להתקרחות היא הורמון ההידרוטסטוסטרון DHT, החלו מדענים לנסות לאתר תרופות שקיים בהן החומר שיכול לעצור את התהוות ה- DHT. המחקרים שבוצעו גילו שפינסטראיד הוא החומר שיכול לתופעה.

הפינסטראיד שימש בתחילה לטיפול בבעיות פרוסטטה, שמשפיעה על זרימה חופשית של הטסטוסטרון בדם. הפינסטראיד מונע את התהוות האנזים 5 אלפא רדוקטוז סוג II ובכך נוצרת כמות מועטה יותר של DHT וכתוצאה מכך נעצר תהליך ההתנוונות של השיער.

האנזים 5 אלפא רדוקטוז סוג II נמצא בעיקר בפרוסטטה, צינורות הזרע, ביותרת האשך ובזקיקי השיער. זהו אנזים בין תאי שהופך את הטסטוסטרון לאנדרוגן מאוד חזק. ה- 5 אלפא דהידרוטסטוסטרון משמש לגירוי המביא לגידול ברקמות הפרוסטטה, כך שכאשר הפינסטרואיד מוריד את רמות הפלזמה הוא מקטין את גודל הפרוסטטה, וכך גם הפינסטרואיד מפסיק את ייצור מצבורי 5 אלפא DHT בזקיקי השיער.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים, תרופות כגון פרופסיה ושיטות טיפול חדשניות, שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.

עצרו רגע

לא צריך להשלים עם קרחת, מפרצים או שיער דליל! היום יותר מתמיד יש מגוון תכשירים יעילים, תרופות כגון פרופסיה ושיטות טיפול חדשניות, שיעזרו גם לכם להיראות במיטבכם. הרשמו כאן לקבלת ייעוץ המבוצע רק על ידי רופאים ומכונים מובחרים.


השימוש בפרופסיה

השימוש בפרופסיה מתאים רק לנשירת שיער לגברים. נשירת שיער גברית היא בעיה נפוצה ומאמינים כי היא נוצרת משילוב של גורמים תורשתיים ומהורמון ייחודי הנקרא דהידרו טסטוסטרון (DHT). ה- DHT תורם לקיצור שלב צמיחת השיער וגורם לשיער להיות דק יותר.

בעור הקרקפת הפרופסיה מקטינה באופן ייחודי את רמות ה- DHT וחוסמת אנזים מסוג 5 אלפא רדוקטוז מלהפוך את הטסטוסטרון ל- DHT. תוצאות טובות משימוש בפרופסיה צפויות להתקבל רק אצל גברים הסובלים מנשירת שיער ברמה מתונה או קלה. שימוש בפרופסיה אינו מתאים לגברים הסובלים מנשירה מלאה והתקרחות טוטלית.

גברים רבים שטופלו בפרופסיה במשך 5 שנים ברציפות יכולים להעיד על האטה משמעותית בנשירת השיער, ואצל חצי מהם צמיחת השיער השתפרה בדרגות שונות. התוצאות מתחילות להופיע לאחר החודש הרביעי של הטיפול והן מתקיימות כל עוד משתמשים במוצר על בסיס יומי. עם זאת יש להמתין תקופה של עד שנה כדי לראות אם התרופה אכן עונה על הציפיות.

הוכח גם שקיימת סינרגיה בין הפינסטרואיד ותרופות אחרות, כמו המינוקסידיל. לא רק שיש ביניהם תאימות אלא הם גם משפרים את התוצאה. הוכח גם שכאשר נוטלים כמות גדולה יותר של פינסטרואיד, התוצאות אינן משתנות אך תופעות הלוואי גדלות, ומסיבה זו המינון הסטנדרטי הוא מיליגרם אחד ביום.


תופעות לוואי כתוצאה מהשימוש בפרופסיה

לפני שנסקור את תופעות הלוואי של הפרופסיה צריך להדגיש כי הן אינן שכיחות, וכאשר הן מופיעות יש להפסיק את השימוש הממושך בתרופה. בין תופעות הלוואי העיקריות ניתן למצוא: בעיה בתפקוד המיני וחוסר תשוקה בכ- 2% מהמטופלים. תופעה זו חולפת לאחר שמפסיקים את נטילת התרופה. הפחתה של כ- 20% מהפרוסטטה, כאבי בטן וכאב באשכים, למרות שהם אינם נמשכים יותר משבועיים ומפסיקים כאשר נוצר איזון הורמונלי.

ישנו חשש לגינקומסטיה, כלומר הגדלה של בלוטות החזה הגברי וזאת עקב פעולה אנטי אנדרוגנית של הגוף עצמו שמסית את העודף האנדרוגני לעבר רמות החזה. בתחילת הטיפול עלולה להיווצר נשירת שיער מואצת בגלל גורם שנקרא שיידינג אפקט (Shedding effect).


פרופסיה והפרעות בתפקוד המיני

בשנת 1997 ה- FDA האמריקאי אישר את גלולת ה- Propecia® לטיפול בקרחת גברית (finasterida 1 mg). זוהי גלולה שבולעים אחת ליום והיא נמכרת תחת מרשם רפואי בלבד. גברים רבים מוטרדים מתופעות הלוואי שמשפיעות לרעה על התפקוד המיני עקב השימוש בתרופה.

האמת היא, שבבדיקות הקליניות תופעת הלוואי של ירידה בתשוקה במינית אובחנה רק ב- 1.8% מהגברים שנטלו את הגלולה לעומת 1.3% שלקחו פלסבו (גלולות ללא המרכיב הרפואי). נוסף על כך, ההפרעה בתפקוד המיני נעלמת תמיד כאשר מפסיקים לקחת את התרופה.

ע״פ יצרנית הפרופסיה, השימוש בתרופה נפוץ מאוד וכראיה לכך ניתן לציין כי רק בארצות הברית נוטלים את התרופה על בסיס יומי יותר ממליון גברים. רובם חווים גידול במספר השערות, הפחתת נשירה ושיפור במראה הכללי.


למי זה מתאים וגם על פרופסיה והשתלת שיער

האם צריך ליטול פרופסיה לאחר השתלת שיער? הניסיון מלמד שרוב השיער המושתל צומח בצורה טבעית ועצמאית וזאת מבלי שיש צורך לבלוע תרופות כלשהן.

השפעת התרופה על ההורמונים “המזיקים” מבטיחה את צמיחת זקיקי השיער לטווח ארוך. בכל מקרה, הפרופסיה יעילה בעיקר לאותם גברים אשר מעוניינים להילחם בשיער הדליל ובצמצום בעובי השערה, שממשיך לפגוע בשיער הטבעי (לא בשיער החדש שהושתל).

בבדיקות קליניות שנערכו, נמצא שאצל 5% מהגברים נצפה גידול בכמות השיער באזור הקדקוד, ואצל 83% נמצאה שמירה של כמות השיער ואף צמיחה כללית במהלך התקופה בה השתמשו בתרופה.


כיצד פועלת פרופסיה?

הפרופסיה מונעת את התהוות ה- DHT והיא עוזרת לנטרל את הגורם העיקרי בהתפתחות נשירת שיער תורשתית לגברים. חשוב להדגיש כי הציפיות מהשימוש בתרופה צריכות להיות ראליות. התהליך נמשך לאורך זמן ומי שמתמיד בנטילת הפרופסיה יחווה תוצאות טובות. כאן המקום לציין כי שנה לאחר הפסקת השימוש בתרופה המצב יחזור לקדמותו.

עוד חשוב להדגיש כי לאנשים שנמצאים בשלבים הראשונים של ההתקרחות (בחלק התחתון או העליון של הקרקפת) יש סיכויים טובים יותר לשיקום השיער ואילו אנשים בעלי עור קרקפת חלק הם בעלי סיכויים פחותים להשיג תוצאות טובות מהטיפול וזאת מכיוון שזקיקי השיער שלהם אינם ניתנים לשיקום. עם זאת, כפי שהודגש, הדבר נכון כל עוד נמשכת נטילת התרופה באופן רציף.


פרופסיה ופרוסקר

שתי התרופות המובילות בישראל ובעולם בעלות החומר הפעיל פינסטרואיד הן גלולות הפרופסיה במינון של 1 מיליגרם והפרוסקר שמשווק לטיפול בפרוסטטה במינון של 5 מיליגרם. בפרוסקר אפשר להשתמש רק בשילוב עם תרופות אחרות כדי לטפל בהיפרטרופיה של הפרוסטטה או בהגדלה שפירה של הערמונית.

החומר הפעיל בפנסטרואיד, משפר את הסימפטומים של ההיפרטרופיה בכך שהוא מקל על מתן השתן ואינו יוצר דחף תדיר למתן שתן ומפחית את אצירת השתן בצורה משמעותית. בעיה זו משפיעה על רוב הגברים מעל גיל 50. בפרופסיה לעומת זאת, משתמשים כנגד נשירת השיער.

פרופסיה הוא תכשיר די יקר ביחס לפרוסקר שמחירו הוא סביב ה- 250 שקלים (ואף יותר) לחפיסה שמספיקה לחודש. התרופה אינה ממומנת על ידי קופות החולים והיא אינה מופיעה בסל הבריאות. פרוסקר, שמיוצר על ידי אותו גורם עולה כ- 120 שקלים ומכיל כמות של 5 מ״ג לקפסולה, כלומר פי חמש בכמות מה שהופך את הפרופסיה ליקרה בערך פי 10 מהפרוסקר!

שימו לב כי עסקינן באותה התרופה, ולכן, מטופלים המודעים לכך רוכשים את הפרוסקר לטיפול בנשירת שיער. אותם המטופלים מחלקים כל כדור ל- 5 חלקים ובכך מוזילים משמעותית את עלות הטיפול. יש לציין כי פעולה זו מאוד שנויה. המתנגדים טוענים שהפעול החלוקה, מפחיתה מיעילות התרופה מהסיבות הבאות:

  1. הפינסטרואיד הוא חומר נדיף. כלומר, כאשר חוצים חלק ממנו שאר החלקים שנשמרים מאבדים מיעילותם.
  2. ריכוז הפינוסטרואיד בפרוסקר אינו אחיד כך שאין כמות שווה בכל חלק לאחר חלוקתו.
  3. הכדור בנוי כך שהפינסטרואיד יישמר עד למעיים בתנאים טובים כדי לאפשר לכולו להיספג בגוף. כאשר חוצים אותו, מאבדים את התכונה הזו וכך החומר נספג במקומות אחרים ופחות יעילים בגוף.